Тема. Жанрові
різновиди. Симфоджаз.
Мета: дослідити творчість Джорджа Гершвіна на прикладі
«Рапсодії
в блюзових тонах». Вчити учнів висловлювати свої
особисті
думки та враження щодо будови, звучання й
образного змісту музичних творів, а також знаходити
асоціативні
аналоги в інших видах мистецтва. Пояснити учням
визначення
поняття «симфоджаз», «симфонізм», та
закріпити
визначення
понять «джаз», «блюз»,
«рапсодія». Формувати
вокально-хорові
навички і вміння виявляти головне у змісті й
звучанні
музичного твору. Розвивати інтерес до творчості
Дж.
Гершвіна. Виховувати естетичний смак.
Тип уроку. Урок-дослідження.
Хід уроку.
I. Організаційний момент.
Вхід під музичний супровід.
1. Орієнтація.
Музичне вітання.
2. Створення
емоційно-позитивного фону.
Наш урок. Зберімо все необхідне для уроку.
На кольорових смужках обирають для себе: настрій, емоції,
почуття, любов, повагу, взаєморозуміння, радість, пізнання нового,
наполегливість, уважність.
Все обране складаємо в кошик «Наш урок».
3. Оголошення теми уроку.
II. Етап визначення мети.
1. Слово вчителя.
Сьогодні на уроці ми будемо розучувати пісню «Два кольори», ознайомимось із
авторами цього твору, спробуємо зробити виконавський аналіз, спробуємо зробити
імпровізацію на тему пісні. Також ми будемо досліджувати новий музичний жанр –
симфоджаз, і творчість композиторів (О. Білаша, Дж. Гершвіна). Все це буде
здійснюватися у творчих групах: біографи, мистецтвознавці, музикознавці.
2. Учні визначають
мету і завдання уроку.
3. Побажання
вчителя. Хочу побажати вам радісних і теплих зустрічей із музикою, із творцями
музики та вдалих, плідних досліджень.
III. Реалізація.
1. Метод ейдетики.
2. Біографи
досліджують життєвий шлях Д. Павличка та О. Білаша.
3. Мистецтвознавці
розповідають про творчість поета Д. Павличка.
4. Музикознавці
розповідають про творчість композитора О. Білаша.
5. Розучування
пісні «Два кольори».
6. Пошуково-дослідницький метод.
1)
Літературознавці.
Художній аналіз
пісні «Два кольори».
Пісня «Два
кольори» (1964р.) стала справді народною. Для неї характерне винятково
гармонійне поєднання поетичного та музичного тексту з чудовими розгорнутими
мелодіями. В цій пісні – увесь життєвий шлях поета і композитора та багатьох
інших людей, котрі «навесні» свого життя пішли «у світ незнаними шляхами» і як
символ материнської любові, як оберіг мали з собою тільки сорочку, вишиту
материнськими руками.
2) Мистецтвознавці.
Ця
вишиванка особлива, пророча, вона вишита «червоними і чорними нитками». Ці два
кольори – червоне і чорне – символ життя цілого покоління, вони пояснюються з
наближенням до народного сприйняття: «Червоне – то любов, а чорне – то журба».
Ці два почуття оповивають життя у середині XX століття, так пройшов вік
мільйонів людей. Найбільший скарб – згорточок старого полотна, вишитий матір’ю,
як пам’ять, як нерозривна нитка, що пов’язує
з рідною землею, як надія на останній
притулок.
3)
Музикознавці.
Поступеневий, плавний рух мелодії передає розповідь про життєвий шлях,
наповнений радістю і сумом. В приспіві – кульмінаційній частині -- чергується рух мелодії на одній висоті з
плавним та стрибкоподібним рухом мелодії, що підкреслює ставлення людини до
вишитої матір’ю сорочки, як до, символу
життя, оберегу, який допомагає гідно пройти життєвий шлях і пронести через все
життя любов до матері та до рідної землі. Ритмічний малюнок з подовженими
тривалостями підкреслює емоційність приспіву, та всього твору.
4) Художнє
виконання пісні.
7. Робота в
групах.
Творче
завдання. Створити імпровізацію на тему мелодії пісні «Два кольори».
8. Несподівана
вправа.
IV. Опрацювання нового матеріалу.
1. Пояснення вчителя. Ми розучили та дослідили
ліричну пісню, яка відноситься до вокального жанру. А які ще жанри музики ви
знаєте? А допоможе нам у цьому гра «Волейбол».
«Музичний
волейбол».
Творення нового
жанру музики – симфоджаз.
Музикознавці
досліджують жанр симфоджаз.
Біографи досліджують життєвий і творчий
шлях Дж.
Гершвіна.
Музикознавці досліджують «Рапсодію в стилі блюз»
(«Рапсодія в блюзових тонах», «Блакитна рапсодія»).
Мистецтвознавці досліджують картину
Д. Уінслера «Ноктюрн в блакитному та зеленому», що дала
назву музичному твору.
Олександр Іванович
Білаш (1931 – 2002) – народився 6 березня 1931 року в с.
Градижське на Полтавщині. Активний учасник
музично-громадського життя України. Композитор творив у різних жанрах.
Він автор опер «Гайдамаки» (за поемою Т. Шевченка), «Прапороносці», «Балада
війни»; симфонічних поем і сюїт, концерту для фортепіано з оркестром, музики до
драматичних вистав і кінофільмів. Великої популярності набули його пісні
«Прилетіла ластівка», «Ясени» та інші.
Творчому
стилю О. Білаша притаманна схильність до ліризації музичних образів. Музика
композитора відзначається емоційною щирістю, яскравістю, красою мелодики і
ритмічною свіжістю. У своїх творах він часто використовував риси народної
пісенності, які органічно переплітаються з сучасними інтонаціями та засобами
виразності.
Дмитро
Васильович Павличко народився 28 вересня 1929 року в с. Стопчатові на Іванофранківщині. Талант Павличка виявив себе у багатьох
царинах культури: поет, перекладач, публіцист, критик і літературознавець,
державний діяч, вогненний трибун,чиє
ораторське мистецтво захоплювало образністю вислову і невідпорною логікою у Верховній Раді України, на Софійському
майдані Києва, на трибуні Народного руху.
Д.
Павличко приніс до літератури мелодії і романтичні традиції поезії рідного
Прикарпаття, а найголовніше – свій яскравий хист. На цій основі він став
оригінальним і самобутнім всеукраїнським поетом. Його творчості притаманні
пісенність форм, щирість переживань, класична досконалість, пристрасна
громадянськість.
Багато віршів Д. Павличка покладено на
музику. Особливо плідним є співробітництво поета з композитором О. Білашем. Завдяки
їхній співдружності народились пісні «»Впали роси на покоси», «Лелеченьки» (з
к/ф «Сон»), «Лелеченьки», «Дзвенить у зорях небо чисте», «Розплелись,
розсипались, розпались…».
Пісня «Два
кольори» (1964р.) стала справді народною. Для неї характерне винятково
гармонійне поєднання поетичного та музичного тексту з чудовими розгорнутими
мелодіями. В цій пісні – увесь життєвий шлях поета і композитора та багатьох
інших людей, котрі «навесні» свого життя пішли «у світ незнаними шляхами» і як
символ материнської любові, як оберіг мали з собою тільки сорочку, вишиту
материнськими руками.
Ця
вишиванка особлива, пророча, вона вишита «червоними і чорними нитками». Ці два
кольори – червоне і чорне – символ життя цілого покоління, вони пояснюються з
наближенням до народного сприйняття: «Червоне – то любов, а чорне – то журба».
Ці два почуття оповивають життя у середині XX століття, так пройшов вік
мільйонів людей. Найбільший скарб – згорточок старого полотна, вишитий матір’ю,
як пам’ять, як нерозривна нитка, що пов’язує
з рідною землею, як надія на останній
притулок.
Поступеневий, плавний рух мелодії передає розповідь про життєвий шлях,
наповнений радістю і сумом. В приспіві – кульмінаційній частині -- чергується рух мелодії на одній висоті з
плавним та стрибкоподібним рухом мелодії, що підкреслює ставлення людини до
вишитої матір’ю сорочки, як до, символу
життя, оберегу, який допомагає гідно пройти життєвий шлях і пронести через все
життя любов до матері та до рідної землі. Ритмічний малюнок з подовженими
тривалостями підкреслює емоційність приспіву, та всього твору.
Вокально-хорова
робота.
Вокальна розспівка.
Виконання пісні «Два кольори» муз. О. Білаша, сл. Д.
Павличка.
V. Підсумок уроку.
До Гершвіна образність
і засоби виразності джазу були для представників академічного напрямку
настільки незвичними, що музика академічна і музика легка взаємовиключали одна
одну.
Поєднавши у
своїй творчості характерні виражальні
риси джазу та традиційні канони симфонізму, Джордж Гершвін зробив
неймовірне. «Я вірю, що джаз може стати основою серйозних симфонічних творів,
які містять непересічні цінності», -- так казав Джордж Гершвін і підтверджував
це своєю творчістю.
Домашнє завдання. Знайти цікаву інформацію про різновиди джазової музики. Втілити свої
враження від джазової музики засобами образотворчого мистецтва.
Музичне прощання.
Учні виходять з класу під звучання «Рапсодії в стилі
блюз».