Тема. Народна пісня
– джерело музичних творів.
Мета. Ознайомити з українською народнопісенною творчістю як
джерелом професійної музики та
окрасою духовної
культури України; ознайомити з постаттю Марусі
Чурай та її
пісенною творчістю; ознайомити з поняттям
«опера»,
«увертюра» та творчістю М. Лисенка на прикладі опери «Тарас
Бульба», надати знання про пісню – джерело і основу
професійних
музичних творів. Розвивати вміння учнів уважно
слухати народні твори на основі народних мелодій та надавати
характеристику засобам музичної виразності, розвивати вміння
висловлювати власні судження щодо прослуханої музики,
розвивати вміння виконувати пісню а капела та
під акомпанемент інструмента, повторювати та проплескувати
ритмічний малюнок пісні. Виховувати інтерес до професійної та
народної музики, творчості М. Чурай.
Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.
Обладнання: музичні інструменти, ноутбук, ілюстрації до
музичних творів та
пісні або мультимедійна презентація, портрети М. Лисенка,
Марусі Чурай.
Основні поняття для засвоєння: українська народнопісенна творчість як
джерело професійної музики та окраса духовної культури;
постать Марусі Чурай, її пісенна творчість; поняття «опера»,
«увертюра».
Твори, що вивчаються на уроці:
·
Українська
народна пісня «За світ встали козаченьки».
·
М.
Лисенко. Увертюра до опери «Тарас Бульба».
·
«Україно-світ»
муз. Л. Попернацького, сл. В. Герасимова.
Хід уроку.
1.
Вхід під українську народну пісню «За світ встали
козаченьки».
Музичне
вітання. Організаційний момент. Мотивація до навчання.
Пропоную
здійснити мандрівку в світ українських народних пісень, які стали основою
професійних музичних творів.
2.
Актуалізація опорних знань. Групове опитування.
1 група – особливості народної
музики.
2 група – особливості професійної
музики.
3.
Новий матеріал для засвоєння. Розповідь про Марусю Чурай.
-- Маруся Чурай – українська народна
поетеса та співачка часів Богдана Хмельницького. Пісні талановитої дівчини і
сьогодні вражають нас щирістю та глибиною почуттів.
Найбільш
відомими піснями Марусі Чурай стали «Віють вітри, віють буйні», «Ой не ходи
Грицю», «Грицю, Грицю, до роботи», «За світ встали козаченьки» та інші. Про
життя співачки Ліна Костенко написала роман у віршах «Маруся Чурай».
Українська
народна пісня «За світ встали козаченьки» розповідає про козака, який вирушає у
дорогу – захищати рідну землю. Пісня побудована у формі діалогу, в ній присутні
традиційні для народної пісні звертання, зменшувально-пестливі слова та
постійні епітети.
Пісню виконують
по-різному: іноді вона виконується повільно з виразним ліричним забарвленням,
іноді – швидко, у маршово-похідному темпі.
По-новому
зазвучала ця пісня в опері «Тарас Бульба» відомого українського композитора М.
Лисенка, що була написана за мотивами однойменної повісті
М. Гоголя. В опері за допомогою музики зображено
характерні риси героїчного козацтва.
Робота репродукцією картини М. Дерегуса
«Тарас Бульба на чолі війська».
4.
Музичне сприймання.
Українська народна пісня «За світ встали козаченьки».
М. Лисенко. Увертюра до опери «Тарас Бульба».
Рольова
гра «Я – диригент».
5. Аналіз музичного твору.
Музична гра «Знайди помилку».
Учні розподіляються на групи. Кожна група по черзі виконує завдання,
навмисне допускаючи помилку. Завдання іншої групи знайти і виправити помилку.
-
Що
ви уявляєте, слухаючи народну пісню?
-
Як
видозмінилася пісня в увертюрі до опери?
Гра
«Музичний волейбол»: учасники по черзі називають музичні інструменти, та
засоби музичної виразності, характеризуючи їх, пісня кожного «пасу».
-
Які
інструменти виконують головну мелодію увертюри?
-
Охарактеризуйте
засоби музичної виразності увертюри.
Музичний словничок.
Увертюра (франц. ouverture, від лат. aperture – відкриття, початок) – інструментальний
вступ до театральної вистави з музикою (опери, балету, оперети), кантати або
ораторії, кінофільму тощо.
6. Перегляд фрагменту з фільму «Тарас Бульба».
- Пропоную переглянути уривок із художнього фільму «Тарас
Бульба» режисера В. Бортка, прем’єра якого відбулась у квітні 2009 р.
- Розкужіть про музику до фільму. Чи схожа вона на увертюру
М. Лисенка?
- Які спільні та відмінні риси між оригіналом пісні та її
перетворенням у професійному композиторському творі?
7. Фізкультхвилинка «Козаченьки браві».
8. Розспівування. Поспівка. Вправи для розвитку слуху і голосу. Мелодія
пісні «Будем козаками» муз. і сл. В.
Загрудного.
9. Розучування пісні «Україно-світ»
(муз.
Л. Попернацького, сл. В. Герасименка).
Знайомство
зі змістом пісні, мелодією та характерними особливостями.
Розучування
мелодії пісні, робота над першим куплетом та приспівом пісні.
Виконання
фрази пісні ланцюжком.
Робота над
ритмічною точністю виконання, спів а капела та із супроводом
музичного
інструмента.
10. Ігровий майданчик. Музична гра «Веселий м’яч».
- Проведемо веселу гру-конкурс на краще виконання
українських народних
пісень. Станьте із
друзями у коло. Під музику передавайте веселий м’яч і співайте
пісню:
М’яче, м’яче ти котись
І
раптово зупинись.
Хай нам
пісню той співає,
Хто в руках наш м’яч тримає.
У кого
опиниться м’ячик по закінченні пісні, той виконує свою улюблену
народну пісню. Після цього гра починається спочатку: співайте пісеньку далі та
передавайте м’ячик далі.
11. Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія. Метод «Мікрофон».
- Розкажіть про Марусю Чурай та значення її творчості в
музичній історії України.
- Які пісні Марусі Чурай ви знаєте?
- Як змінюється народна мелодія в інструментальному творі?
Наведіть приклад.
- Що вам відомо про жанр увертюри?
- Яку увертюру ми слухали на уроці?
- Поділіться своїми враженнями від уроку?
Для допитливих. Виконання
творчого завдання.
Творче завдання «Малюнок
до пісні».
- Візьміть папір, кольорові олівці, фломастери або
акварельні фарби. Створіть свій малюнок до пісні «За світ встали козаченьки»,
поясніть, що зображено на малюнку.
12. Вихід
з класу під звучання української народної пісні «За світ встали козаченьки».